Napi feladat a bőrünk ápolása, az év minden szakában, de a téli időszakban különösen nagy odafigyelést igényel, hiszen a bőrünk fokozott veszélynek van kitéve.
A hideg és szeles idő erősen igénybe veszi bőrünket, védelme pedig nagyon fontos.
És nem csak szépészeti szempontból kell bőrünket ápolni, hanem az általános védelem és karbantartás miatt is.
Bőrünk ellensége
A bőr legnagyobb ellenségei a szabadgyökök, káros hatásukat már évtizedekkel ezelőtt kutatások is bizonyították. Ezek az anyagok szinte minden élő sejtet vagy szövetet képesek megtámadni, és károsítani.
Védekezés a szabadgyökökkel szemben
Hatásos védelmet az úgynevezett antioxidánsok az A, C, E-vitamin, valamint a telítetlen zsírsavak, az Omega3, a flavonoidok jelentenek ellenük.
Ha ezekben hiányos a táplálkozásunk, esetleg éppen fogyókúrázunk, vagy szennyezett környezetben élünk, a szabadgyökök kifejtik káros hatásukat, és a bőr simaságát biztosító kollagént is megtámadják.
Emiatt lesz a rosszul táplálkozó ember bőre petyhüdt, száraz és színtelen.
Hogyan ápoljuk, tápláljuk bőrünket, belsőleg?
Első sorban olyan ételeket kell fogyasztanunk, amelyek antioxidánsokban gazdagok. Ezek meggátolják a szabadgyököket káros hatásuk kifejtésében, oly annyira hatékonyan, hogy elég három-négy nap a hatás eléréséhez.
A napi étrendet zöldségekből, gyümölcsökből állítsuk össze, és sok olívaolajat fogyasszunk mindezek mellé. A javaslatok között szerel a hal és a lazac is.
Nem vagyunk nagy hal-evő nemzet, de aki szereti, ebből a szempontból kifejezetten szerencsés. Aki nem kedveli a hal-ételeket, csirke, – és/vagy pulykahússal pótolja.
Kerüljük viszont a fehér kenyeret, a fényezett rizst, a cukor fogyasztását, és a nehéz, túl zsíros ételeket.
A megengedhető elkészítési módok listája is elég szűkös: a hús-félék elkészítésénél csak a roston sütés, vagyis a grillezés megengedett, a zöldségeket pedig grillezni vagy párolni lehet.
Ne feledkezzünk meg a sokat emlegetett folyadék bevitelről. Megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztásnak köszönhetően a szervezet kellőképpen hidratált lesz, a bőrünk pedig belülről töltődik fel nedvességgel.
A fűtési idényben a szoba száraz levegője sem ideális a bőr számára. A szoba levegőjének optimális páratartalma 40-60%. Fűtés mellett ezt csak növényekkel és párologtatók használatával lehet biztosítani.
A téli levegőtől a bőr könnyen kirepedezik, kiszárad, viszket és foltossá válhat, ezért kell a védelemre különösen odafigyelni.
- Ne zuhanyozzunk hosszan, forró vízben! Ehelyett vegyünk rövidebb, meleg zuhanyt. A hosszantartó forró zuhany okozta párásság és hő ugyanis kivonja a bőrből a nedvességet, vagyis fokozza a bőr kiszáradását.
- Rendszeresen használjunk testápolót és krémet, amely megvédi bőrünket a kiszáradástól. Annak érdekében, hogy a hatás minél jobb legyen, használjunk vajat, különböző olajakat, holt-tengeri termékeket, ezeket közvetlenül zuhanyozás, illetve fürdés után használjuk, amikor a bőr még nedves.
- Arcbőrünket rendszeresen hámlasszuk, bőrünk megújulása érdekében. Ez ugyanis elősegíti a bőrápoló termékek felszívódását. Hámlasztás után használjunk tápláló, vitaminos pakolást, hidratáló krémet!
- Ne használjunk olyan szappant, tusfürdőt, ami irritáló anyagokat, tartósítószert, lúgot tartalmaz. Inkább olyat, amely glicerint tartalmaz, ez ugyanis segít megtartani a nedvességet.
- Jótékony hatású a kímélő arcmasszírozás, arcizom-tornával javítható az arcbőr mikró keringése, a vér- és nyirokkeringése
- Használjunk a lakásban párologtatót, sólámpát, különösen a hálószobában; – ez is segít abban, hogy ne száradjon ki a bőrünk.
- A polarizált fényű lámpa javítja a bőr kis és nagy-ereinek keringését, ezzel jobb vérellátást létrehozva, javul a bőranyagcsere a bőr tápanyag és oxigénellátása, valamint a salakanyag és bomlástermék kiválasztása
Fordítsunk kellő gondot az éjszakai bőrápolásra is, mivel éjjel a bőr vérkeringése felerősödik, felgyorsul az anyagcsere és az oxigén-felhasználás, ami együtt jár a vízfelhasználás növekedésével is.
Nappal hidratáljunk – éjszaka regeneráljunk.
Ne felejtsük el, hogy a bőr egyénenként igen nagy eltéréseket mutathat, a bőr típusát, állapotát, örökölt bőrtípus okán is, ezért mindenkinek másféle kozmetikai termékekre van szüksége.
Télen a kezeink bőre is nagyobb károsodásnak van kitéve, s ezáltal szárazabbá, sérülékenyebbé válik. Kézmosás után mindig krémezzük be kezünket, speciális kézkrémmel.
Ezek olyan emulziók, amelyek főként növényi olajokat, tápláló vitaminokat tartalmaznak.
A cikk írásában segítségünkre volt: Royal Beauty kozmetika Gödöllő
3 Comments on “A bőrápolás fontossága télen”